Pelerinaj in Italia

25 OCT

Pelerinaj cu icoana făcătoare de minuni a
Maicii Domnului de la Hadâmbu în Italia

Pelerinaj cu icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Hadâmbu în Italia În perioada 25 octombrie 2016 – 1 noiembrie 2016, în Parohia Ortodoxă „Sfânta Muceniţă Pelaghia” - Montecatini Terme, Protopopiatul Toscana, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei va fi organizat un pelerinaj cu icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu, judeţul Iaşi. Pelerinajul se va desfăşura cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei, prin dragostea arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. Delegaţia de la Mănăstirea Hadâmbu va ajunge în Parohia Ortodoxă Română "Sfânta Muceniţă Pelaghia" din Via VOLTURNO Nr. 26 - Montecatini Terme în data de 25 octombrie 2016, la ora 18:00. După întâmpinarea Sfintei Icoane, se va oficia Slujba Acatistului Maicii Domnului de către soborul de preoţi. Pe toată perioada pelerinajului, Biserica “Sfânta Pelaghia” va fi deschisă între orele 8:00 şi 22:00. Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu va merge pentru prima dată în pelerinaj în afara graniţelor ţării. Ea este cunoscută în întreaga lume pentru minunile pe care le săvârşeşte în viaţa celor ce se roagă cu credinţă Maicii Domnului şi Mântuitorului Hristos.
Mai multe detalii: